CPF0402B4K42E1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CPF0402B4K42E1
CPF0402B4K42E1
Part Number
CPF0402B4K42E1
Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
CPF0402B4K42E1.pdf
Delivery Services
CPF0402B4K42E1
Comments
    CPF0402B4K42E1 Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance4.42 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C