CPF0603B2K4E1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CPF0603B2K4E1
CPF0603B2K4E1
Part Number
CPF0603B2K4E1
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Data sheet
CPF0603B2K4E1.pdf
Delivery Services
CPF0603B2K4E1
Comments
    CPF0603B2K4E1 Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance2.4 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C