CPF0805B43KE1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CPF0805B43KE1
CPF0805B43KE1
Part Number
CPF0805B43KE1
Description
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0805
Data sheet
CPF0805B43KE1.pdf
Delivery Services
CPF0805B43KE1
Comments
    CPF0805B43KE1 Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance43 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±25ppm/°C