CR021R00F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR021R00F
CR021R00F
Part Number
CR021R00F
Manufacturer
Meritek
Description
RES SMD 1 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
CR021R00F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CR021R00F
Comments
    CR021R00F Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±200ppm/°C