CR023900F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR023900F
CR023900F
Part Number
CR023900F
Description
RES SMD 390 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
CR023900F.pdf
Delivery Services
CR023900F
Comments
    CR023900F Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance390 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C