CR028R21F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR028R21F
CR028R21F
Part Number
CR028R21F
Description
RES SMD 8.21 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
CR028R21F.pdf
Delivery Services
CR028R21F
Comments
    CR028R21F Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance8.21 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±200ppm/°C