CR08112J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR08112J
CR08112J
Part Number
CR08112J
Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
CR08112J.pdf
Delivery Services
CR08112J
Comments
    CR08112J Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance1.1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C