CR082R37F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR082R37F
CR082R37F
Part Number
CR082R37F
Description
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
CR082R37F.pdf
Delivery Services
CR082R37F
Comments
    CR082R37F Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance2.37 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±200ppm/°C