CR10111J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR10111J
CR10111J
Part Number
CR10111J
Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
CR10111J.pdf
Delivery Services
CR10111J
Comments
    CR10111J Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance110 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C