CR101185F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR101185F
CR101185F
Part Number
CR101185F
Description
RES SMD 11.8M OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CR101185F.pdf
Delivery Services
CR101185F
Comments
    CR101185F Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance11.8 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C