CR101R69F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR101R69F
CR101R69F
Part Number
CR101R69F
Manufacturer
Meritek
Description
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CR101R69F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CR101R69F
Comments
    CR101R69F Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance1.69 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±200ppm/°C