CR1206-8W-335JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR1206-8W-335JT
CR1206-8W-335JT
Part Number
CR1206-8W-335JT
Manufacturer
Venkel
Description
RES 3.3M OHM 5% 1/8W 1206
Data sheet
CR1206-8W-335JT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CR1206-8W-335JT
Comments
    CR1206-8W-335JT Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance3.3 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±200ppm/°C