CR16514J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR16514J
CR16514J
Part Number
CR16514J
Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
CR16514J.pdf
Delivery Services
CR16514J
Comments
    CR16514J Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance510 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C