CR166190F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR166190F
CR166190F
Part Number
CR166190F
Manufacturer
Meritek
Description
RES SMD 619 OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
CR166190F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CR166190F
Comments
    CR166190F Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance619 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C