CR2512-FX-3010ELF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CR2512-FX-3010ELF
CR2512-FX-3010ELF
Part Number
CR2512-FX-3010ELF
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
CR2512-FX-3010ELF.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CR2512-FX-3010ELF
Comments
    CR2512-FX-3010ELF Specifications
    SeriesCR2512
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance301 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C