CRCW02012R70FXED
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW02012R70FXED
CRCW02012R70FXED
Part Number
CRCW02012R70FXED
Manufacturer
Vishay Dale
Description
CRCW0201 - 200/+400 2R7 1% ET7 E
Data sheet
CRCW02012R70FXED.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW02012R70FXED
Comments
    CRCW02012R70FXED Specifications
    SeriesCRCW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance2.7 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient-200/ +400ppm/°C