CRCW0402110KFKEDHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW0402110KFKEDHP
CRCW0402110KFKEDHP
Part Number
CRCW0402110KFKEDHP
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 110K OHM 1% 1/5W 0402
Data sheet
CRCW0402110KFKEDHP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW0402110KFKEDHP
Comments
    CRCW0402110KFKEDHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance110 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C