CRCW04022R20FKEDC
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW04022R20FKEDC
CRCW04022R20FKEDC
Part Number
CRCW04022R20FKEDC
Description
RES 2.2 OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
CRCW04022R20FKEDC.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW04022R20FKEDC
Comments
    CRCW04022R20FKEDC Specifications
    SeriesCRCW-C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance2.2 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C