CRCW040239K0FKEDHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW040239K0FKEDHP
CRCW040239K0FKEDHP
Part Number
CRCW040239K0FKEDHP
Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/5W 0402
Data sheet
CRCW040239K0FKEDHP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW040239K0FKEDHP
Comments
    CRCW040239K0FKEDHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance39 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C