CRCW040251K0JNEDHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW040251K0JNEDHP
CRCW040251K0JNEDHP
Part Number
CRCW040251K0JNEDHP
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/5W 0402
Data sheet
CRCW040251K0JNEDHP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW040251K0JNEDHP
Comments
    CRCW040251K0JNEDHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance51 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±200ppm/°C