CRCW040251R1FKTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW040251R1FKTD
CRCW040251R1FKTD
Part Number
CRCW040251R1FKTD
Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
CRCW040251R1FKTD.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW040251R1FKTD
Comments
    CRCW040251R1FKTD Specifications
    SeriesCRCW
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance51.1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C