CRCW0603100KJNEB
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW0603100KJNEB
CRCW0603100KJNEB
Part Number
CRCW0603100KJNEB
Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
CRCW0603100KJNEB.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW0603100KJNEB
Comments
    CRCW0603100KJNEB Specifications
    SeriesCRCW
    Part StatusActive
    Resistance100 kOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)