CRCW06031R24FKEAHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW06031R24FKEAHP
CRCW06031R24FKEAHP
Part Number
CRCW06031R24FKEAHP
Description
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/3W 0603
Data sheet
CRCW06031R24FKEAHP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW06031R24FKEAHP
Comments
    CRCW06031R24FKEAHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance1.24 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C