CRCW06039K09FKTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW06039K09FKTA
CRCW06039K09FKTA
Part Number
CRCW06039K09FKTA
Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
CRCW06039K09FKTA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW06039K09FKTA
Comments
    CRCW06039K09FKTA Specifications
    SeriesCRCW
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance9.09 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C