CRCW08053M90JNEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW08053M90JNEA
CRCW08053M90JNEA
Part Number
CRCW08053M90JNEA
Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
CRCW08053M90JNEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW08053M90JNEA
Comments
    CRCW08053M90JNEA Specifications
    SeriesCRCW
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance3.9 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C