CRCW12061R40FKEAHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW12061R40FKEAHP
CRCW12061R40FKEAHP
Part Number
CRCW12061R40FKEAHP
Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 3/4W 1206
Data sheet
CRCW12061R40FKEAHP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW12061R40FKEAHP
Comments
    CRCW12061R40FKEAHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance1.4 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C