CRCW1206200KFKTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW1206200KFKTA
CRCW1206200KFKTA
Part Number
CRCW1206200KFKTA
Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
CRCW1206200KFKTA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRCW1206200KFKTA
Comments
    CRCW1206200KFKTA Specifications
    SeriesCRCW
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance200 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C