CRCW201056R0JNEF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW201056R0JNEF
CRCW201056R0JNEF
Part Number
CRCW201056R0JNEF
Description
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 2010
Data sheet
CRCW201056R0JNEF.pdf
Delivery Services
CRCW201056R0JNEF
Comments
    CRCW201056R0JNEF Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance56 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±200ppm/°C