CRCW2512140KJNTG
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRCW2512140KJNTG
CRCW2512140KJNTG
Part Number
CRCW2512140KJNTG
Description
RES SMD 140K OHM 5% 1W 2512
Data sheet
CRCW2512140KJNTG.pdf
Delivery Services
CRCW2512140KJNTG
Comments
    CRCW2512140KJNTG Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance140 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±200ppm/°C