CRG0402F6K2
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRG0402F6K2
CRG0402F6K2
Part Number
CRG0402F6K2
Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
CRG0402F6K2.pdf
Delivery Services
CRG0402F6K2
Comments
    CRG0402F6K2 Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance6.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C