CRG0402J2K2
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRG0402J2K2
CRG0402J2K2
Part Number
CRG0402J2K2
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
CRG0402J2K2.pdf
Delivery Services
CRG0402J2K2
Comments
    CRG0402J2K2 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance2.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±200ppm/°C