CRG0603J10K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRG0603J10K
CRG0603J10K
Part Number
CRG0603J10K
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
CRG0603J10K.pdf
Delivery Services
CRG0603J10K
Comments
    CRG0603J10K Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance10 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C