CRG0805F2K4
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRG0805F2K4
CRG0805F2K4
Part Number
CRG0805F2K4
Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CRG0805F2K4.pdf
Delivery Services
CRG0805F2K4
Comments
    CRG0805F2K4 Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance2.4 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C