CRG0805F3K6
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRG0805F3K6
CRG0805F3K6
Part Number
CRG0805F3K6
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CRG0805F3K6.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRG0805F3K6
Comments
    CRG0805F3K6 Specifications
    SeriesCRG, Neohm
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance3.6 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C