CRGCQ0603J4K7
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ0603J4K7
CRGCQ0603J4K7
Part Number
CRGCQ0603J4K7
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
CRGCQ0603J4K7.pdf
Delivery Services
CRGCQ0603J4K7
Comments
    CRGCQ0603J4K7 Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance4.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C