CRGCQ0805F2K7
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ0805F2K7
CRGCQ0805F2K7
Part Number
CRGCQ0805F2K7
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CRGCQ0805F2K7.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRGCQ0805F2K7
Comments
    CRGCQ0805F2K7 Specifications
    SeriesCRGCQ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance2.7 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C