CRGCQ0805F8K2
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ0805F8K2
CRGCQ0805F8K2
Part Number
CRGCQ0805F8K2
Description
RES 8.2K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CRGCQ0805F8K2.pdf
Delivery Services
CRGCQ0805F8K2
Comments
    CRGCQ0805F8K2 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance8.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C