CRGCQ1210F120R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ1210F120R
CRGCQ1210F120R
Part Number
CRGCQ1210F120R
Description
RES 120 OHM 1% 1/2W 1210
Data sheet
CRGCQ1210F120R.pdf
Delivery Services
CRGCQ1210F120R
Comments
    CRGCQ1210F120R Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance120 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C