CRGCQ1210J3R3
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ1210J3R3
CRGCQ1210J3R3
Part Number
CRGCQ1210J3R3
Description
RES 3.3 OHM 5% 1/2W 1210
Data sheet
CRGCQ1210J3R3.pdf
Delivery Services
CRGCQ1210J3R3
Comments
    CRGCQ1210J3R3 Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance3.3 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±400ppm/°C