CRGCQ2010F2K2
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ2010F2K2
CRGCQ2010F2K2
Part Number
CRGCQ2010F2K2
Description
RES 2.2K OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
CRGCQ2010F2K2.pdf
Delivery Services
CRGCQ2010F2K2
Comments
    CRGCQ2010F2K2 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance2.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C