CRGCQ2512F56K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGCQ2512F56K
CRGCQ2512F56K
Part Number
CRGCQ2512F56K
Description
RES 56K OHM 1% 1W 2512
Data sheet
CRGCQ2512F56K.pdf
Delivery Services
CRGCQ2512F56K
Comments
    CRGCQ2512F56K Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance56 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C