CRGH0603F2K67
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGH0603F2K67
CRGH0603F2K67
Part Number
CRGH0603F2K67
Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/5W 0603
Data sheet
CRGH0603F2K67.pdf
Delivery Services
CRGH0603F2K67
Comments
    CRGH0603F2K67 Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance2.67 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C