CRGH1206F120R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGH1206F120R
CRGH1206F120R
Part Number
CRGH1206F120R
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
CRGH1206F120R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRGH1206F120R
Comments
    CRGH1206F120R Specifications
    SeriesCRGH, Neohm
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance120 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C