CRGP0805F12R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP0805F12R
CRGP0805F12R
Part Number
CRGP0805F12R
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 12 OHM 1% 1/3W 0805
Data sheet
CRGP0805F12R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRGP0805F12R
Comments
    CRGP0805F12R Specifications
    SeriesCRGP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance12 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C