CRGP1206F33K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP1206F33K
CRGP1206F33K
Part Number
CRGP1206F33K
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 33K OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
CRGP1206F33K.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRGP1206F33K
Comments
    CRGP1206F33K Specifications
    SeriesCRGP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance33 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C