CRGP1210F150R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP1210F150R
CRGP1210F150R
Part Number
CRGP1210F150R
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 150 OHM 1% 3/4W 1210
Data sheet
CRGP1210F150R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRGP1210F150R
Comments
    CRGP1210F150R Specifications
    SeriesCRGP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance150 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C