CRGP2010F47K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP2010F47K
CRGP2010F47K
Part Number
CRGP2010F47K
Description
RES 47K OHM 1% 1.25W 2010
Data sheet
CRGP2010F47K.pdf
Delivery Services
CRGP2010F47K
Comments
    CRGP2010F47K Specifications
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance47 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.25W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C