CRGP2512F10K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP2512F10K
CRGP2512F10K
Part Number
CRGP2512F10K
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Data sheet
CRGP2512F10K.pdf
Delivery Services
CRGP2512F10K
Comments
    CRGP2512F10K Specifications
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance10 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C