CRGP2512F4K7
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGP2512F4K7
CRGP2512F4K7
Part Number
CRGP2512F4K7
Description
RES 4.7K OHM 1% 2W 2512
Data sheet
CRGP2512F4K7.pdf
Delivery Services
CRGP2512F4K7
Comments
    CRGP2512F4K7 Specifications
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance4.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C