CRGV0805J270K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRGV0805J270K
CRGV0805J270K
Part Number
CRGV0805J270K
Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
CRGV0805J270K.pdf
Delivery Services
CRGV0805J270K
Comments
    CRGV0805J270K Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance270 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C